Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Skip to content Skip to navigation

Current Courses

Title Instructor(s) Quarter Day, Time, Location
ANTHRO 282 (section 1)
Medical Anthropology (ANTHRO 82, HUMBIO 176A)
Garcia, A. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
200-205
BIO 238 (section 1)
Ecosystem Services: Frontiers in the Science of Valuing Nature (BIO 138, EARTHSYS 139, EARTHSYS 239)
Daily, G., Powell, T. 2019-2020 Autumn
Wednesday
1:30pm - 4:20pm
110-101
CEE 100 (section 1)
Managing Sustainable Building Projects
Fischer, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
9:30am - 10:20am
160-124
CEE 101B (section 1)
Mechanics of Fluids
Fong, D. 2019-2020 Autumn
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
11:30am - 12:20pm
Y2E2 111
CEE 161I (section 1)
Atmosphere, Ocean, and Climate Dynamics: The Atmospheric Circulation (CEE 261I, EARTHSYS 146A, ESS 246A)
Davenport, F., O'Neill, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
3:00pm - 4:20pm
Shriram Ctr BioChemE 366
CEE 174A (section 1)
Providing Safe Water for the Developing and Developed World
Mitch, W. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
Littlefield 103
CEE 177 (section 1)
Aquatic Chemistry and Biology
Criddle, C. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
9:30am - 11:20am
Y2E2 111
CEE 201D (section 1)
Computations in Civil and Environmental Engineering (CEE 101D)
Kitanidis, P. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 207A (section 1)
Understanding Energy (CEE 107A, EARTHSYS 103)
Woodward, J., Gragg, D., Stasio, K. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:50pm
McCullough 115
CEE 224X (section 1)
Shaping the Future of the Bay Area (CEE 124X)
Ouyang, D., Suckale, J., Ortolano, L. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
Y2E2 292A
CEE 226 (section 1)
Life Cycle Assessment for Complex Systems
Lepech, M. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
4:30pm - 6:20pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 241A (section 1)
Infrastructure Project Development (CEE 141A)
Moscovich, J. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
8:30am - 10:20am
Gates B12
CEE 243 (section 1)
Intro to Urban Sys Engrg
Jain, R., Roth, J. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
10:30am - 11:50am
Y2E2 292A
CEE 260A (section 1)
Physical Hydrogeology (ESS 220)
Gorelick, S., Birnbaum, A., Tan Zhi Wen, B. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
9:00am - 10:20am
320-220
CEE 262B (section 1)
Transport and Mixing in Surface Water Flows
Monismith, S. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
4:30pm - 5:50pm
Y2E2 101
CEE 262D (section 1)
Introduction to Physical Oceanography (CEE 162D, EARTHSYS 164, ESS 148)
Monismith, S. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
Y2E2 111
CEE 262D (section 1)
Introduction to Physical Oceanography (CEE 162D, EARTHSYS 164, ESS 148)
Monismith, S. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
Y2E2 111
CEE 263C (section 1)
Weather and Storms (CEE 63)
Jacobson, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
11:30am - 12:20pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 266A (section 1)
Watersheds and Wetlands (CEE 166A)
Whiteside, C., de Ropp, N., Freyberg, D. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
3:00pm - 4:50pm
Y2E2 111
CEE 270 (section 1)
Movement and Fate of Organic Contaminants in Waters
Wang, Z., Luthy, R. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
8:30am - 9:20am
Y2E2 111
CEE 273 (section 1)
Aquatic Chemistry
Leckie, J. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
10:30am - 12:20pm
Turingaud
CEE 274A (section 1)
Environmental Microbiology I (BIO 273A, CHEMENG 174, CHEMENG 274)
Spormann, A., Loppinet, E. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
9:30am - 10:20am
Y2E2 111
CEE 276 (section 1)
Introduction to Human Exposure Analysis (CEE 178)
Kopperud, R. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
3:00pm - 4:20pm
160-124
CHEMENG 274 (section 1)
Environmental Microbiology I (BIO 273A, CEE 274A, CHEMENG 174)
Spormann, A., Loppinet, E. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday Friday
9:30am - 10:20am
Y2E2 111
EARTHSYS 112 (section 1)
Human Society and Environmental Change (EARTHSYS 212, ESS 112, HISTORY 103D)
Maue, C., Wolfe, M., Nestler, M., Thomas, A., Bernard, A., Franta, B., Frank, Z. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Ceras 300
EARTHSYS 144 (section 1)
Fundamentals of Geographic Information Science (GIS) (ESS 164)
Lyons, E. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
3:00pm - 4:20pm
Mitchb67
EARTHSYS 144 (section 2)
Fundamentals of Geographic Information Science (GIS) (ESS 164)
2019-2020 Autumn
Wednesday
3:00pm - 5:50pm
Gates100
EARTHSYS 144 (section 3)
Fundamentals of Geographic Information Science (GIS) (ESS 164)
2019-2020 Autumn
Wednesday
10:30am - 1:20pm
Gates100
EARTHSYS 144 (section 4)
Fundamentals of Geographic Information Science (GIS) (ESS 164)
2019-2020 Autumn
Departmental Room
EARTHSYS 289 (section 1)
FEED Lab: Food System Design & Innovation (SUST 231)
Rothe, M. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
12:00pm - 2:50pm
Departmental Room
EARTHSYS 290 (section 1)
Master's Seminar
Hoagland, S. 2019-2020 Autumn
Monday
1:30pm - 3:20pm
Y2E2 105
EARTHSYS 293 (section 1)
Environmental Communication Practicum
Hayden, T. 2019-2020 Autumn
EARTHSYS 294 (section 1)
Environmental Communication Capstone
Hayden, T. 2019-2020 Autumn
EARTHSYS 38N (section 1)
The Worst Journey in the World: The Science, Literature, and History of Polar Exploration (ESS 38N, GEOLSCI 38N)
Dunbar, R. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
240-110
EARTHSYS 91 (section 1)
Earth Systems Writers Collective
Polk, E. 2019-2020 Autumn
Y2E2 278A
ECON 202 (section 1)
Microeconomics I
Segal, I., Bernheim, B. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 3:20pm
Econ 140
EDUC 374 (section 1)
Philanthropy and Civil Society (POLISCI 334, SOC 374)
Reich, R., Brest, P., Powell, W. 2019-2020 Autumn
Friday
10:30am - 12:20pm
Law320D
EDUC 375A (section 1)
Seminar on Organizational Theory (MS&E 389, SOC 363A)
Powell, W. 2019-2020 Autumn
Tuesday
3:00pm - 5:50pm
Ceras 123
ENERGY 120 (section 1)
Fundamentals of Petroleum Engineering (ENGR 120)
Kim, Y., Horne, R., Battiato, I. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
12:00pm - 1:20pm
Green Earth Sciences104
ENERGY 253 (section 1)
Carbon Capture and Sequestration (ENERGY 153)
Benson, S., Wen, G. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
9:00am - 10:20am
Green Earth Sciences104
ENERGY 271 (section 1)
Energy Infrastructure, Technology and Economics (ENERGY 171)
Rutherford, J., Sears, R. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
1:30pm - 2:50pm
Green Earth Sciences104
ENVRES 300 (section 1)
Introduction to Resource, Energy and Environmental Economics
Wara, M., Muraida, C. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
4:30pm - 6:20pm
360-361A
ESS 164 (section 1)
Fundamentals of Geographic Information Science (GIS) (EARTHSYS 144)
Lyons, E. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
3:00pm - 4:20pm
Mitchb67
ESS 164 (section 4)
Fundamentals of Geographic Information Science (GIS) (EARTHSYS 144)
2019-2020 Autumn
ESS 246A (section 1)
Atmosphere, Ocean, and Climate Dynamics: The Atmospheric Circulation (CEE 161I, CEE 261I, EARTHSYS 146A)
Davenport, F., O'Neill, M. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
3:00pm - 4:20pm
Shriram Ctr BioChemE 366
ESS 280 (section 1)
Principles and Practices of Sustainable Agriculture (EARTHSYS 180)
Archie, P. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
1:30pm - 4:20pm
Departmental Room
GSBGEN 367 (section 1)
Problem Solving for Social Change
Brest, P. 2019-2020 Autumn
Monday Friday
1:30pm - 2:50pm
GSB McClelland 109
HISTORY 103D (section 1)
Human Society and Environmental Change (EARTHSYS 112, EARTHSYS 212, ESS 112)
Maue, C., Wolfe, M., Nestler, M., Thomas, A., Bernard, A., Franta, B., Frank, Z. 2019-2020 Autumn
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Ceras 300
HISTORY 401A (section 1)
Spatial History: Concepts, Methods, Problems (HISTORY 201B)
Zakar, A., Frank, Z. 2019-2020 Autumn
Monday
4:30pm - 7:20pm
200-217
LAW 2503 (section 1)
Energy Law
Cullenward, D. 2019-2020 Autumn
Monday Wednesday
11:10am - 12:40pm
Law95

Pages