Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Skip to content Skip to navigation

Current Courses

Title Instructor(s) Quarter Day, Time, Location
AA 215A (section 1)
Advanced Computational Fluid Dynamics (CME 215A)
Jameson, A. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
4:30pm - 5:50pm
110-114
ANTHRO 266 (section 1)
Political Ecology of Tropical Land Use: Conservation, Natural Resource Extraction, and Agribusiness (ANTHRO 166)
Curran, L. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
200-217
ANTHRO 277 (section 1)
Environmental Change and Emerging Infectious Diseases (ANTHRO 177, EARTHSYS 114, EARTHSYS 214, HUMBIO 114)
Durham, W., Jones, J. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
11:30am - 1:20pm
Mitchb67
BIOE 281 (section 1)
Biomechanics of Movement (ME 281)
Delp, S., Welker, C., Presten, B., O'Day, J. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
9:00am - 10:20am
Clark Center S361
BIOHOPK 263H (section 1)
Oceanic Biology (BIOHOPK 163H)
Somero, G., Denny, M. 2017-2018 Winter
BIOHOPK 272H (section 1)
Marine Ecology: From Organisms to Ecosystems (BIOHOPK 172H)
Micheli, F. 2017-2018 Winter
CEE 161I (section 1)
Atmosphere, Ocean, and Climate Dynamics: The Atmospheric Circulation (CEE 261I, EARTHSYS 146A, ESS 246A)
Bolorinos, J., Thomas, L., Evans, M. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:20pm
Y2E2 111
CEE 174B (section 1)
Wastewater Treatment: From Disposal to Resource Recovery
Mitch, W. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Gates B12
CEE 176A (section 1)
Energy Efficient Buildings
Masters, G. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
11:30am - 12:20pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 255 (section 1)
Introduction to Sensing Networks for CEE (CEE 155)
Rajagopal, R. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
3:30pm - 5:20pm
Y2E2 184
CEE 256 (section 1)
Building Systems (CEE 156)
Kolderup, E. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday
1:30pm - 3:20pm
200-203
CEE 260C (section 1)
Contaminant Hydrogeology and Reactive Transport (ESS 221)
Gorelick, S., Maher, K., Bobb, C. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Mitchb4
CEE 262B (section 1)
Transport and Mixing in Surface Water Flows
Koseff, J., Monismith, S. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
11:30am - 12:20pm
Y2E2 111
CEE 263D (section 1)
Air Pollution and Global Warming: History, Science, and Solutions (CEE 64)
Jacobson, M. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:20pm
Shriram Ctr BioChemE 104
CEE 265A (section 1)
Sustainable Water Resources Development
Ortolano, L. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
4:30pm - 7:20pm
50-52H
CEE 266B (section 1)
Floods and Droughts, Dams and Aqueducts (CEE 166B)
Freyberg, D. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday
3:30pm - 5:20pm
160-326
CEE 266D (section 1)
Water Resources and Water Hazards Field Trips (CEE 166D)
Freyberg, D. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
1:30pm - 2:50pm
Thornt110
CEE 268 (section 1)
Groundwater Flow
Kitanidis, P. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:50pm
Y2E2 335
CEE 271A (section 1)
Physical and Chemical Treatment Processes
Luthy, R. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
8:30am - 9:20am
Y2E2 111
CEE 271B (section 1)
Environmental Biotechnology
Criddle, C., Strong, N. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday
10:30am - 12:20pm
Hewlett Teaching Center 102
CEE 272 (section 1)
Coastal Contaminants
Boehm, A. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday
1:30pm - 3:20pm
McCullough 122
CEE 273A (section 1)
Water Chemistry Laboratory (CEE 179A)
Robertson, A., Leckie, J., Robertson, A., Leckie, J., Robertson, A., Leckie, J. 2017-2018 Winter
Thursday
3:00pm - 4:00pm
CEE 274B (section 1)
Microbial Bioenergy Systems (CHEMENG 456)
Spormann, A. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
McMurtry Building 102, Oshman
CEE 278A (section 1)
Air Pollution Fundamentals
Sang, T., Hildemann, L. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
9:30am - 10:20am
Y2E2 111
CHEMENG 456 (section 1)
Microbial Bioenergy Systems (CEE 274B)
Spormann, A. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
McMurtry Building 102, Oshman
EARTHSYS 101 (section 1)
Energy and the Environment (ENERGY 101)
Durlofsky, L., Kovscek, A. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:20pm
Mitchb67
EARTHSYS 101 (section 1)
Energy and the Environment (ENERGY 101)
Durlofsky, L., Kovscek, A. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:20pm
Mitchb67
EARTHSYS 104 (section 1)
The Water Course (GEOPHYS 70)
Goebel, M., Smith, R., Ahamed, A., Knight, R. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Mitch 350 plus 372
EARTHSYS 104 (section 1)
The Water Course (GEOPHYS 70)
Goebel, M., Smith, R., Ahamed, A., Knight, R. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Mitch 350 plus 372
EARTHSYS 105A (section 1)
Ecology and Natural History of Jasper Ridge Biological Preserve (BIO 105A)
Mekler, T., Benjamin, M., Wilber, C. 2017-2018 Winter
Thursday
1:30pm - 5:00pm
EARTHSYS 11 (section 1)
Introduction to Geology (GS 1)
Sperling, E., Stockey, R. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
2:30pm - 3:20pm
320-105
EARTHSYS 11 (section 2)
Introduction to Geology (GS 1)
2017-2018 Winter
Tuesday
6:00pm - 8:50pm
EARTHSYS 11 (section 3)
Introduction to Geology (GS 1)
2017-2018 Winter
Wednesday
3:30pm - 6:20pm
EARTHSYS 11 (section 4)
Introduction to Geology (GS 1)
2017-2018 Winter
Wednesday
7:30pm - 10:20pm
EARTHSYS 11 (section 5)
Introduction to Geology (GS 1)
2017-2018 Winter
Thursday
3:00pm - 5:50pm
EARTHSYS 11 (section 6)
Introduction to Geology (GS 1)
Hoiland, C. 2017-2018 Winter
Thursday
7:30pm - 10:20pm
320-227
EARTHSYS 111 (section 1)
Biology and Global Change (BIO 117, ESS 111)
Chadwick, D., Delaney, D., Dial, E., Jowell, A., Arrigo, K. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
10:30am - 11:20am
Shriram Ctr BioChemE 104
EARTHSYS 111 (section 1)
Biology and Global Change (BIO 117, ESS 111)
Chadwick, D., Delaney, D., Dial, E., Jowell, A., Arrigo, K. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
10:30am - 11:20am
Shriram Ctr BioChemE 104
EARTHSYS 114 (section 1)
Environmental Change and Emerging Infectious Diseases (ANTHRO 177, ANTHRO 277, EARTHSYS 214, HUMBIO 114)
Durham, W., Jones, J. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
11:30am - 1:20pm
Mitchb67
EARTHSYS 125 (section 1)
Shades of Green: Redesigning and Rethinking the Environmental Justice Movements (CSRE 125E, EARTHSYS 225, URBANST 125)
Phukan, I., Vea, T., Gonzalez, D. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
11:30am - 1:20pm
Green Earth Sciences134
EARTHSYS 128 (section 1)
Evolution of Terrestrial Ecosystems (GS 128, GS 228)
Boyce, C. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
10:30am - 11:20am
320-220
EARTHSYS 128 (section 2)
Evolution of Terrestrial Ecosystems (GS 128, GS 228)
2017-2018 Winter
Wednesday
1:30pm - 4:20pm
EARTHSYS 131 (section 1)
Pathways in Sustainability Careers (EARTH 131)
Saltzman, J. 2017-2018 Winter
Wednesday
1:30pm - 2:20pm
320-106
EARTHSYS 133 (section 1)
Social Entrepreneurship Collaboratory (URBANST 133)
Edwards, M., Scher, L. 2017-2018 Winter
Wednesday
1:30pm - 2:50pm
160-322
EARTHSYS 135 (section 1)
Podcasting the Anthropocene (EARTHSYS 235)
Osborne, M., Chang, L. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
10:30am - 11:50am
Thornt209
EARTHSYS 141 (section 1)
Remote Sensing of the Oceans (EARTHSYS 241, ESS 141, ESS 241, GEOPHYS 141)
Wachtell, A., Arrigo, K. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
9:30am - 11:20am
Y2E2 101
EARTHSYS 141 (section 1)
Remote Sensing of the Oceans (EARTHSYS 241, ESS 141, ESS 241, GEOPHYS 141)
Wachtell, A., Arrigo, K. 2017-2018 Winter
Tuesday Thursday
9:30am - 11:20am
Y2E2 101
EARTHSYS 142 (section 1)
Remote Sensing of Land (EARTHSYS 242, ESS 162, ESS 262)
Lyons, E., Rosenthal, N., McIntosh, T. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday
3:30pm - 5:20pm
Y2E2 101
EARTHSYS 142 (section 1)
Remote Sensing of Land (EARTHSYS 242, ESS 162, ESS 262)
Lyons, E., Rosenthal, N., McIntosh, T. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday
3:30pm - 5:20pm
Y2E2 101
EARTHSYS 146A (section 1)
Atmosphere, Ocean, and Climate Dynamics: The Atmospheric Circulation (CEE 161I, CEE 261I, EARTHSYS 246A, ESS 146A, ESS 246A, GEOPHYS 146A, GEOPHYS 246A)
Bolorinos, J., Thomas, L., Evans, M. 2017-2018 Winter
Monday Wednesday Friday
1:30pm - 2:20pm
Y2E2 111

Pages